Vajon miért fulladnak kudarcba életünk megváltoztatására tett kísérleteink? Hogyan lehet valódi, tartós változást elérni? 3 modell, hogy átlásd, mi is történik fejlődésed során!
Idézet Szögyal Rinpoche Tibeti könyv életről és halálról című művéből, címe Megyek az utcán…
Első fejezet
Megyek egy utcán, egyszer csak mély gödörhöz érek. Beleesek. Nem az én hibám volt. Egy örökkévalóság, amíg ki tudok mászni belőle.
Második fejezet
Megyek ugyanazon az utcán, megint beleesek a mély gödörbe. Az én hibám volt. Még mindig hosszú ideig tart kikecmeregni.
Harmadik fejezet
Megyek ugyanazon az utcán, megint beleesek a mély gödörbe. Lassan megszokom. Az én hibám volt. Azonnal kikerülök.
Negyedik fejezet
Megyek ugyanazon az utcán és észreveszem a gödröt. Kikerülöm.
Ötödik fejezet
Egy másik utcán megyek.
Onnantól, hogy nem is tudok a problémáról, odáig, hogy már nem is érdekes, hogy megoldottam: meghaladtam.
A változás lépései II.
Prochaska és munkatársai szerint a változás az alábbi lépésekben történik: a változást megelőzi egy töprengő folyamat, ahol a változás elleni érvek vannak túlsúlyban. Az átgondolás hatására a változás már egész jó ötletnek tűnik, így létrejön az elhatározás. Már tudjuk, hogy valamit másképp akarunk, de hogy fog ez kinézni gyakorlatban? Elkezdünk felkészülni, utánaolvasni, begyűjteni a szükséges eszközöket, majd ha már úgy érezzük, hogy készen állunk, akkor jöhet a cselekvés. Amikor pedig már alkalmanként működik a dolog, szeretnénk megtartani a pozíciót, kitartani a belső és külső ellenállással szemben, egymás után cáfolva a még azért felmerülő ellenérveket. Ha elég ideig maradunk ebben a stádiumban, az új szokás megszilárdul, és elértük a végállapotot: sikerült megváltozni!
A változás lépései III.