Asszertív jogok
Asszertív jogok – Jogom van ahhoz, hogy hibát kövessek el, meggondoljam magam, mások problémáiért ne vállaljak felelősséget, vagy bűntudat nélkül mondjak nemet.
Határaink képviselete akkor eredményes, ha tudjuk és elfogadjuk, hogy kik vagyunk és mit szeretnénk. Amellett, hogy ez egy egész életen át tartó folyamat, rengeteget segíthet, ha tisztában vagyunk a jogainkkal.
Az, hogy egy adott helyzetben tudjuk-e, hogy nekünk éppen megvan a jogunk valamihez, az szituációfüggő is lehet: például tudsz kérni a barátaidtól, főnöködtől, beosztottjaidtól, de nehezedre esik ugyanez a partnereddel, szüleiddel vagy gyerekeiddel.
A jog egy mondatban: Te vagy a felelős azért, aki vagy és amit teszel (függetlenül attól, mások/Te mit várnak Tőled). Ebből az összes jog levezethető. A szakirodalmak nagyon különböző számú asszertív jogot neveznek meg. Tapasztalatom szerint a lenti 16 szokott a legtöbb tanulsággal szolgálni asszertivitás csoportjaimnak.
Teljesebb asszertív jogok listája is van, kattints!
Jogom van ahhoz, hogy:
Saját jogaink mellőzése: passzivitás. Mások jogainak mellőzése: agresszivitás.
Asszertív jogok
Fontos, hogy ezek a jogok kötelességekkel járnak együtt. Egyrészt ami jogod Neked megvan, például hogy hibákat kövess el, azokkal a jogokkal egyrészt más is rendelkezik, másrészt vállalnod kell a hibázással járó következményeket. Ha ez a kettő nincs meg, akkor nem viselkedünk asszertíven.
Jogod van például az egyedüllétre, és ez azzal a kötelességgel jár együtt, hogy
Ha szeretnél többet tudni az asszertivitásról, jogaidról, a négylépéses technikáról, gyere el egy asszertivitás tréningre!