Maszkviselés tréningen
A COVID-19 rengeteg változást hozott az életünkbe, például megismertetett minket a maszkviseléssel – kommunikációs tréningeken is. Mi pedig összeszedtük tapasztalatainkat.
Az idei ősz legtöbb tréningjét szabadtéren tartottuk, ám most már, hogy az időjárás miatt zárt térbe kényszerültünk, kommunikációs tréningjeinken is meg kellett ismerkednünk a maszkviseléssel, annak előnyeivel és hátrányaival.
Némileg berzenkedve vágtunk neki az októberi konfliktuskezelés tréningnek – hogy lehet kommunikációs tréninget maszkban tartani?
Amikor nekivágtunk a képzésnek, az első résztvevői vélemények körülbelül így hangzottak:
Némi beszélgetés után – amiben a csoport érzelmileg elviselt egy indulatos maszk-letépést és visszahelyezést is – pedig elkezdtek színesedni, integrálódni, összeállni az állásfoglalások:
A tréning ezt követően rendben lezajlott maszkban, körülbelül így:
Kommunikációs képzés maszkban
Szünetekben kint voltunk a teraszon, a parkban, és beszélgettünk, megismerkedtünk egymással maszk nélkül. Érdekes élmény volt – kicsit kényszeredetten, de jót nevettünk rajta, hogy így már felismernénk egymást.
Valahol persze szomorú is a távolságtartás és a maszkviselés, hiszen ezek mind távolítanak minket egymástól. Ennek ellensúlyozásaképp a tréning vezetője és a résztvevők is törekedtek a mélyebb érzelmi kapcsolódásra, ami úgy tűnik, egy komoly hozadéka volt ennek a tréningnek.
Ráadásul vannak olyan feladatok, amiknek kifejezetten használ a maszk, és fel lehet vele dobni, kreatívabbá, viccesebbé lehet tenni egy szokványos feladatot. Mi például szoktunk logót tervezni tréningeken, innentől ezt maszkra tesszük 😀 Van a trénereknek egy csoportja, ahol kifejezetten sok ötlet gyűlt össze a maszkok készségfejlesztő képzéseken való használatáról: például hogyan lehet az álarcokkal, szerepekkel összekötni, amiket az ember betölt egy munkahelyen, de rájöttünk, hogy változásmenedzsment képzéseken is kifejezett ajándék lehet az alkalmazkodás folyamatának végigbeszéléséhez.
Sok beszélgetés, és 16 óra maszkhordás után a tréning végén ismét összeraktuk tapasztalatainkat, és ezek sejlettek fel:
Ahogy olvasható, a konfliktuskezelési tréning végére talán mindegy is volt már, hogy hordjuk-e a maszkot. Az sokkal fontosabbá vált, hogy mindenki elmondhatta, mi van benne ezzel kapcsolatban, és ezt a csoport elfogadta, kibírta, visszatükrözte, tartalmazta. És talán ez minden konfliktuskezelés egyik kulcsmomentuma is.