Asszertivitás világa interjú - Tamás Kata pszichológussal, az Asszertív Akadémia trénerével készített interjút Péczeli Dóri, a Petőfi Rádió Hétvége Petőfivel című műsorában az asszertív kommunikációról 2021. február 28-án.
Hallgasd meg a Petőfi rádió interjúját az asszertív kommunikációról, melyet Tamás Kata pszichológussal, az Asszertív Akadémia trénerével készített Péczeli Dóri!
Tamás Kata pszichológussal, az Asszertív Akadémia trénerével készített interjút Péczeli Dóri, a Petőfi Rádió Hétvége Petőfivel című műsorában az asszertív kommunikációról és az online agresszióról 2021. február 28-án.
Jó reggelt, szia!
Jó reggelt, Dóri!
Azért gondoltam rá, hogy beszélhetnénk az asszertív kommunikációról, mert elképesztő, ami mostanában a közösségi médiában zajlik. Egymásnak esnek az emberek akár apróságok miatt is, sokan az online térben engedik ki magukból a járványhelyzet és a korlátozások miatti feszültséget – megy tehát a gyűlölködés, az adok kapok és jó lenne valamit tenni ez ellen. Az asszertivitás, az asszertív kommunikáció elsajátítása segíthet ebben a helyzetben?
Nagyon köszi a kérdést. Én is tapasztalom a jelenséget. Igen, én azt gondolom, hogy az asszertivitás egy eszköz, ami ebben talán tud nekünk segíteni.
Erre többféle megközelítés mód vagy definíció van. A legegyszerűbb az az, hogy én is Oké te is Oké, tehát hogy…
Élni és élni hagyni?
Igen, tulajdonképpen én is rendben vagyok, Te is rendben vagy. Egyszerre vagyok képes tiszteletben tartani a saját és a másik véleményét érzéseit, vágyait, vagy jogait is. Egy másik megfogalmazás, ami szerintem még nagyon izgalmas – és talán tényleg köze van ahhoz, hogy az online térben miért uralkodott el mostanában ennyire el a agresszivitás – hogy az asszertivitást úgy is fel lehet fogni úgy is, hogy egy rugalmasság abban, hogy mennyire vagyok képes saját és a másik nézőpontja között váltani. Tehát, hogyha kell, akkor mondjuk bántás nélkül el tudom mondani, hogy mit gondolok én a kínaia vakcináról, hogy mitől félek, hogy minek örülnék. De ha kell, akkor képes vagyok bele helyezkedni a te nézőpontodba és azt megnyugtatóan akár vissza is tudom neked ismételni. Szóval ettől a kettőtől – ha ezt a kettőt meg tudjuk valósítani együtt – ettől lesz rugalmas, ettől lesz asszertív a hozzáállásunk.
És bárki képes rá, vagy mondjuk kell hozzá egy adag érzelmi intelligencia, beleérző képesség, tolerancia a másik iránt?
Az asszertivitás nem egy veleszületett képesség. Inkább egy tanulható készség, ugyanolyan, mint a gitározás, a biciklizés, az angol vagy bármi ilyesmi. És én azt gondolom, hogy egy átlag ember tényleg képes ennek a fejlesztésére. Természetesen van egy veleszületett komponens, amit akár tényleg, ahogy mondod, hívhatunk érzelmi intelligenciának, de gyakorlással, én azt gondolom, hogy mindenkinek fejlődhet, aki motivált erre.