A Dalai Láma és Paul Ekman
A Dalai Láma és Paul Ekman, a világ egyik legfontosabb pszichológusa együtt térképezik fel az érzelmek kontinenseit. Felfedezésük eredménye az Érzelmek Atlasza, amely interaktív utazást kínál a belső béke és a boldogság irányába.
A közös munka 2014-ben kezdődött, amikor a Dalai Láma felkérte Ekmant, hogy készítsen egy térképet az érzelmekről, remélve, hogy építő jellegűbb érzelmi élményekkel lehetünk gazdagabbak. “Amikor egy új világot fedezünk fel, szükségünk van térképre. Ha szeretnénk tiszta fejjel, nyugodtan élni, az érzelmek atlasza az, ami nélkülözhetetlen lesz az úton.” A megértés és a békés tettek az óvodától az egyetemig segíthetnek boldogabb családokat, közösségeket és végül boldogabb emberiséget létrehozni.
Az Érzelmek Atlaszának megalkotásához első lépésként Ekman 250 érzelmekkel foglalkozó tudós körében végzett felmérést, hogy lássa a konszenzusos területeket, amelyben mindannyian egyetértenek.
A kutatás eredményeire alapozva 5 érzelmi állapot tűnt univerzálisnak (düh, félelem, undor, szomorúság, öröm), amelyeknek mind megvannak a maguk kiváltói, hangulatai, viselkedéses következményei.
A következő állomás egy adat-vizualizációs cég, a Stamen volt. 1 évnyi munka, rengeteg környi javítás, újabb-és-újabb megközelítések kellettek ahhoz, hogy kialakuljon a végleges forma. A Stamen alapítjója, Eric Rodenbeck a Google, a Facebook, és az MTV számára is végzett adat-vizualizációs munkákat, de az Atlaszt nevezte élete legnagyobb kihívásának. Mégpedig azért, mert nem annyira adatokra, mint inkább tudásra és bölcsességre épül.
A legfontosabb érzelmi elképzelések a közös munka alapján:
Az érzelmek alaposabb megértése, tudatosabb megközelítése hozzájárulhat egy nyugodtabb lelkiállapot megtapasztalásához.
Ahogy Ekman fogalmazott, ez nem egy tudományos munka, mint inkább eddig elért eredményeink megjelenítése, magyarázata.
A Dalai Láma pedig nem akarja belekeverni a projektbe a vallást: “Ha egy tudományos munka bármilyen valláson nyugszik, automatikusan limitálttá válik.” A Dalai Láma azt reméli, hogy érzelmeink jobb megértése hozzájárulhat a világ jobbá tételéhez. Ráadásul elmondása alapján Obama is támogatja a projektet: “A múltban a könyörület a gyengeség, a düh pedig a hatalom jele volt. Az alapvető emberi természet ugyanakkor nem annyira az erőn, mint inkább a könyörületességen nyugszik.”
Jóllehet a Dalai Láma izgatott az Atlasz miatt, nem kattintgat az Érzelmek Atlasza weboldalán – a Stamen direkt neki készített egy offline, kinyomtatott verziót 😀
A Dalai Láma és Paul Ekman