A legjobb meggyőzés a mneghallgatás
A minőségi meghallgatás segít változtatni azon helyzetekben is, ahol előtte semmilyen meggyőzés, vita, erősködés nem használt. A figyelmes, empatikus, előítéletmentes meghallgatás pozitívan hat a meg nem oldott problémákra, az érzelmekre és a viselkedésre. Tudd meg, hogyan!
Több, mint 100 ember vett részt abban a kísérletben, amikor az egymással szemben ülő beszélő és meghallgató 10 percet töltött együtt. A meghallgatók egy részét sms-üzenetekkel megzavarták a kísérletvezetők: kérdéseket tettek fel nekik, amire pár szavas válaszokat kértek tőlük. Ezek után megkérdezték a beszélőket, hogy foglalkoztatta-e őket, mit gondol róluk a meghallgató, hogy jutottak-e valamilyen felismerésre a beszélgetés alatt, és hogy mennyire voltak biztosak az álláspontjukban. A megzavarás nélküli, empatikus és ítélkezésmentes hallgatókkal beszélgetők kevésbé szorongtak, sokkal öntudatosabbak lettek, és világosabban, árnyaltabban, kevésbé extrémen látták álláspontjukat a témát illetően, mint azok, akik a megzavart hallgatókkal voltak összepárosítva.
Egy másik kísérletben egy 12 perces beszélgetés végére a képzett meghallgatókkal társalgók jobban látták erősségeiket és gyengeségeiket egymással párhuzamosan, míg a közepesen és alig figyelőkkel dolgozók jórészt csak erősségeiket látták meg – azaz sokkal védekezőbb attitűddel beszélgettek.
Hasonló eredményekre jutottak a csoportban végzett meghallgatásról is.
Egy 180 tanár, IT szakember, és közalkalmazott segítségével végzett kísérletben a résztvevők meghallgató köröket alakítottak. A körben mindenki nyíltan beszélhetett kollégáiról, főnökéről vagy egy munkahelyi jelentőségteljes eseményről. A körben mindig csak egy ember beszélhetett, közbeszólás nélkül. Az eredmények pontosan ugyanazok voltak ebben a kutatásban is: a körben részt vevők nyugodtabbak lettek, jobban ismerték erősségeiket és gyengeségeiket, és álláspontjuk kevésbé volt extrém.
Egy pszichológiai biztonságot jelentő közegben tehát – legyen az egy másik ember vagy egy csoport – a beszélő nyitottabb, kevésbé védekezően viselkedik, ez pedig segít jobban látnia saját erősségeit és gyengeségeit, és adekvátabb megoldásokat találni akár nehéz helyzetekre is. Nyitottabban áll a helyzethez, képes meghallani más álláspontokat is, jobb és rugalmasabb megoldásokat fog találni a helyzetre. Sokkal kevésbé fog védekezően ragaszkodni valami nem működő dologhoz, az “egyetlen igazsághoz”, az ő megoldásához.
A meghallgatás idő- és energiaigényes folyamat, ráadásul azzal fenyeget, hogy valóban magunkba engedve az információkat, mi is megváltozunk. Ugyanakkor, ha vesszük a fáradtságot, és jó meghallgatóvá válás elhatározását követően kitartóan gyakorlunk, látványos változást hozhatunk saját magunk és mások életébe is.
Ahogy sikerül megszabadulnunk a zavaró külső tényezőktől (vagy olyan időpontra rakni a beszélgetést, amikor valóban oda tudunk figyelni), és mindezt egy belső nyitottsággal párosítjuk (amikor nem mesélünk magunkról, nem ajánljuk fel szerintünk szuper megoldásokat, nem biztatunk, nem szimpatizálunk), akkor lehullanak a beszélő páncéljai, és olyan dolgokat tud meg magáról, amelyeknek korábban nem volt tudatában. Lássuk, hogyan is érdemes csinálni!
Ha szeretnél jobban belelátni a profik meghallgatási technikáiba, és biztonságos közegben gyakorolnád saját magad és mások meghallgatását, gyere el egy Értő figyelem tréningre!
Ha magadban gyakorolnál, szinte minden hétköznapi helyzet a rendelkezésedre áll – próbáld ki mondjuk ezt a két dolgot: