Hogyan legyek asszertív?
Az asszertív kommunikáció definíciója többféle lehet, ez az egyik kedvencem közülük: saját magam képviselete oly módon, hogy közben a másik fél érdekeit is tiszteletben tartom.
Az asszertivitás más szavakkal azt jelenti, hogy nehéz érzelmi szituációban is képes vagy érvényesíteni igényeidet, miközben a másik fél szükségleteit is tiszteletben tartod. Ha sikerül asszertíven viselkedned, akkor a hangsúly nem a saját (agresszivitás), és nem a másik fél (passzivitás) szempontjain van, hanem egyidejűleg mindkét fél érdekein. Ez a fajta viszonyulás gyógyító otthoni és munkahelyi kapcsolataidra nézve, és segít élhetőbb világot teremteni magad körül. Nem akarod többé megváltoztatni, manipulálni, kontrollálni a másik felet, hanem magadnak és a másiknak is megengeded, hogy az legyen, aki. Így vállalsz felelősséget érzéseidért, gondolataidért, és valódi önmagadért. Ez az igazi felnőtt lét.
Az asszertív kommunikációhoz három dologra van szükség.
Hogy ezek finomhangolása a történelem során már sokaknak nehézséget jelentett, arra bizonyítékul szolgálhatnak Assisi Szent Ferenc szavai:
Most pedig lássuk, a modern pszichológia milyen technikái segíthetnek az asszertivitás három komponensének fejlesztésében. Kezdjük az önérvényesítéssel!
Az önérvényesítés legfontosabb módszere az én-üzenetek használata. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy nehéz helyzetben nem érdemes a másikról beszélni. Ha azt akarod, hogy a konfliktus a megoldás felé vezessen, akkor ne beszélj a másikról! Inkább azt mondd el, hogy mi van benned: például, hogy hogyan érzékeled a problémát, mit gondolsz és érzel róla, milyen konkrét megoldást javasolsz, annak milyen következményei lennének rád nézve. A másikról alkotott vélemények nagy valószínűséggel ellenállást fognak kiváltani, ezért ezek kerülendőek.
Az én-üzenetek megfogalmazásának több módszere létezik, a legelterjedtebbek a két, három, és négy lépéses technikák. Lássunk pár példát:
Görgess lejjebb, és lássuk a második összetevőt, a meghallgatást! ↓↓↓
Ha szeretnél fejleszteni asszertivitásodon, akkor ajánlom alábbi kurzusainkat, vagy látogass el a shopba tréningjeink és videókurzusaink teljes választékáért!
Az asszertivitás összes lényeges technikája egyetlen videókurzusban, hogy a Te kommunikációd is szintet léphessen! Részletek: Nagy asszertivitás videókurzus
Élménydús interaktív fejlődés egy virtuális tréningteremben – a Te a jobb kapcsolataidért. Részletek: Online asszertív kommunikáció tréning.
Az asszertivitás első lépése az önérvényesítés volt. Ez az érdekképviselet azonban önmagában nem sokat ér, ha egy beszélgetés során nem tudom értő figyelemmel meghallgatni a másikat. Ennek több szintje lehetséges – nézzük a legegyszerűbbet!
Az értő figyelem alapszintje: Amikor a másik mond valami fontosat, ismételd vissza, vagy foglald össze saját szavaiddal mondandójának a lényegét! Ebből fogja tudni, hogy meghallottad, illetve értékesnek és fontosnak érzi magát egy biztonságos közegben. Néhány példa:
Fontos lehet olyan kérdések feltétele is, amelyek kifejezik azt, hogy Te kíváncsi vagy a másikra.
És most következzen a harmadik összetevő, amit Assisi Szent Ferenc bölcsességnek hív!
Ahhoz, hogy egy adott helyzetben az önérvényesítés és az értő meghallgatás között rugalmasan tudjak dönteni, illetve a kiválasztottat meg tudjam valósítani, szükséges még egy dolog: ez pedig saját viselkedési és érzelmi mintázataim ismerete. Ha nem vagyok képes másfajta reakciót adni (például lefagyás helyett kiállni magamért egy frappáns válasszal), akkor a technikák nem elegek. Mélyebbre kell menni. Önismeretre lesz szükség: csoportos vagy egyéni pszichoterápiában eltöltött időre.
Ha túl gyakran képviselem magamat úgy, hogy a másikat nem veszem figyelembe, akkor nevezzük a viselkedésemet agresszívnak. Ha folyamatosan a másik a fontos kapcsolatunkban, miközben azt nem lehet tudni, hogy én hogy vagyok, akkor passzívan viselkedem. Ahhoz, hogy ne vagy csak magunkat vagy csak a másikat toljuk előtérbe, szükséges egyfajta rugalmasság. Ez a rugalmasság úgy érhető el, ha képes vagyok tudatosan változtatni a viselkedésemen – amennyiben úgy döntök.
Ha tehát minden ismeretem megvan az önkifejezéshez és meghallgatáshoz, gyakoroltam a technikákat asszertív kommunikáció tréningeken, a munkahelyemen, otthon, és nehéz helyzetekben mégsem működnek, nincs más hátra, mint az önismeret! Egy biztonságos csoportban vagy egyéniben egy terapeutával fedezd fel mintáidat, tudatosítsd érzelmeidet és múltbéli tapasztalataidat!
Fontos! Ez nem egy pár alkalmas folyamat, hanem egy hosszú elköteleződés, ahol megvizsgáljátok, hogy miért kelsz ki magadból olyan helyzetekben, amikor nem lenne értelme, miért nem állsz ki magadért, amikor fontos, vagy miért fagysz le és kukulsz meg. Ajánlom elolvasni a WMN cikkét, ami igazán érzékletesen ír a terápiás folyamatról.
Eddig arról írtam, hogyan legyél asszertív. Most nézzük azt, hogyan ne csináld!
Remélem, a fentiek segítettek abban, hogy tisztábban lásd, mi is pontosan az asszertivitás, és hogyan lehet érdemes csinálni! Ha pedig készen állsz egy valódi gyakorlásra, szeretettel várlak asszertív kommunikáció képzésünkön, konfliktuskezelési, és értő figyelem tréningjeinken, hogy együtt gyakorolhassuk a fentieket!
Hogyan legyek asszertív?